Kupujemy mieszkanie – jakie wybrać?

Rynek obrotu nieruchomościami dzieli się na rynek pierwotny i na rynek wtórny. Rynek pierwotny to oczywiście nowiusieńkie domy i mieszkania, które zostały dopiero co wybudowane i jeszcze nikt nie miał okazji w nich zamieszkać. Rynek wtórny to mieszkania używane. Bardzo często stare, nadające się do remontu albo przynajmniej do przemeblowania wedle własnego uznania. Kupując mieszkanie czy dom, wielu ludzi nie ma dylematu jaką nieruchomość wybrać – jedni są zdecydowani na tę z rynku pierwotnego, inni na te z rynku wtórnego. Skąd te rozbieżności?

Mieszkania z rynku wtórnego, to bardzo często mieszkania z tak zwaną duszą. Kupują je Ci, którym bardo zależy na przykład na tym, aby zamieszkać w starej, przedwojennej kamienicy albo w starym drewnianym domu. Oczekują oni od tego miejsca swojej własnej historii, zapachu starych drewnianych podłóg czy też starych mebli, które zostały zachowane po dawnych właścicielach. Inni korzystający rynku wtórnego to ci, którym koniecznie zależy na kupieniu nieruchomości w określonej lokalizacji, a niestety nie powstają na obszarze żadne nowe inwestycje.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, to jest on zawsze znacznie droższy niż rynek pierwotny. Dla niektórych z nas to paradoksalna sprawa, zwłaszcza, że kupowana nieruchomość z rynku wtórnego bardzo często jest po prostu w złym stanie technicznym, wymaga bardzo złożonego remontu. Dlatego tez wiele osób decyduje się jednak na zakup nowego mieszkania albo nowego domu, które pozwoli właśnie im zapoczątkować historię danego miejsca. Poza tym do niedawna program dopłat do mieszkań dla ludzi młodych obejmował właśnie mieszkania wyłącznie te zasilające rynek pierwotny.

Kupując mieszkanie i wybierając rynek pierwotny mamy dużo większą pewność, że kupimy mieszkanie, które nie jest w żaden sposób zadłużone, ani takie, które posiada jakieś defekty. Nowe instalacje, nowe mury, zero poprzednich właścicieli – to wszystko to pewniki, które mogą i zapewne wpłyną na komfort mieszkania. Poza tym, jak to już zostało wcześniej wspomniane, rynek pierwotny i znajdujące się na nim mieszkania oraz domy to znacznie tańsza sprawa niż kupowanie nieruchomości używanych. Co prawda, bardzo często lokalizacja nowych mieszkań jest znacznie dalsza niż centrum miasta, ale przy dobrej komunikacji i doskonale rozwiniętej infrastrukturze nie powinno stanowić to dla nikogo zdanego problemu.

Jednym słowem – rynek pierwotny to doskonała szansa na kupienie nowego mieszkania, w nowym budownictwie, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji za całkiem przyzwoite pieniądze. To także pewność braku konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Kupując mieszkania na rynku pierwotnym mamy pewność, że nie kupujemy kota w worku i że jest to miejsce nieskażone niczyim życiem, niczyimi problemami a może nawet tragediami. Choć dla wielu osób pozostaje to kwestią drugorzędną, to jednak dla niektórych jest to sprawa bardzo ważna, sprawa mająca kluczowy wpływ na ich samopoczucie w danym miejscu a przede wszystkim mająca strategiczny wpływ na komfort mieszkania w danym miejscu.