Mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny?

apartment-185778_1280Rynek nieruchomości dzieli się na dwa podstawowe działy: rynek pierwotny i wtórny. Oba te „działy” oferują wszelkie rodzaje nieruchomości, w tym także mieszkania znajdujące się w blokach mieszkalnych. Ponieważ oferta jest tutaj szeroka, wiele osób zastanawia się, czy bardziej opłacalnym jest kupno mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym. Jakie argumenty przemawiają za pierwszym i drugim rozwiązaniem?

Przede wszystkim należy określić, jakie są podstawowe różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Otóż rynek pierwotny to mieszkania nowe, świeżo wybudowane, kupowane bezpośrednio od dewelopera. Natomiast mieszkania na rynku wtórnym są własnością osób prywatnych, które pragną swoją nieruchomość sprzedać.

Mieszkania nabywane od deweloperów, czyli na rynku pierwotnym, są najczęściej kupowane w tzw. stanie surowym, tzn. niewykończone i nieumeblowane. Oznacza to, że wszelkie wykończenia należy przeprowadzić na własną rękę. Rzecz jasna od tej zasady są wyjątki, natomiast w większości przypadków nabywca musi ponosić dodatkowe koszta związane z wykończeniem mieszkania oraz z jego umeblowaniem. Oznacza to oczywiście, że ogólne koszty znacznie rosną. Jest to niewątpliwa wada rynku pierwotnego i znajdujących się na nim mieszkań.

Z drugiej jednak strony mieszkania na rynku pierwotnym są zwykle wyższej jakości, lepiej położone, ich standard jest także wyższy, niż w przypadku mieszkań na rynku wtórnym. Ponownie należy wspomnieć o tym, że od zasady tej są wyjątki, nie zmienia to faktu, że analizując większość sytuacji, różnica standardu pomiędzy mieszkaniami na rynku pierwotnym i wtórnym jest widoczna.

Mieszkania na rynku wtórnym są zwykle wykończone i umeblowane. Koszt ich kupna jest więc o wiele niższy, tym bardziej, że cena początkowa także jest zwykle niższa niż w przypadku rynku pierwotnego. Każda rodzina licząca się z kosztami kupna mieszkania musi wziąć tę kwestię pod uwagę. Oczywiście kupując mieszkania na rynku wtórnym także często trzeba je wyremontować lub umeblować, tym bardziej, jeśli chce się je dopasować do własnych gustów i potrzeb. Niemniej jednak przeważnie są to remonty i zmiany na znacznie niższą skalę niż w przypadku drugiego z „działów” rynku nieruchomości.

Warto wspomnieć też o różnicach w położeniu mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym. Oczywiście mieszkania na rynku wtórnym położone są najczęściej na starszych osiedlach, co niesie z sobą konkretne konsekwencje. Przede wszystkim standard tych osiedli jest zwykle niższy. Infrastruktura na terenie osiedla jest zwykle gorsza. Brak jest podziemnych garaży. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Trzeba jednak pamiętać, że starsze osiedla zwykle cechują się większym terenem, co również oznacza więcej wolnej przestrzeni, a także większy i lepszy dostęp do terenów zielonych. Na starszych osiedlach więcej jest drzew, trawników, itp. Raz jeszcze należy wspomnieć o tym, że powyższa zasada ma liczne wyjątki, które jednak zdają się ją jedynie potwierdzać.

Decyzja zatem nie jest łatwa. Przystępując do kupna mieszkania, należy przeanalizować wszystkie powyższe argumenty, tak, aby móc podjąć odpowiedzialną decyzję dotyczącą nabycia swojego wymarzonego mieszkania.

Add Comment