Kredyt hipoteczny – (nie)prosty krok do własnej nieruchomości

Tysiące młodych ludzi marzy dzisiaj o własnym domu czy mieszkaniu. Nie wielu z nich ma możliwość spełnienia tych marzeń bo potrzebne są do tego celu bardzo konkretne możliwości finansowe. Kupienie nawet najmniejszego mieszkania to koszt przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych a nawet stu tysięcy. Mało kto posiada takie oszczędności, no chyba, że pieniądze zostały odziedziczone po kimś w spadku albo otrzymane od kogoś w formie darowizny. Nie mniej jednak dla każdego taka suma jest naprawdę kolosalna, nawet jeśli posiada się tyle samo oszczędności na koncie. Wobec tego jest jednak prosta droga do spełnienia marzeń, która prostą jest tylko z pozoru. Jest to oczywiście kredyt hipoteczny, czyli kredyt na cel mieszkaniowy udzielany i zabezpieczany na konkretnej nieruchomości. Zabezpieczeniem może być nieruchomość, którą się za ten kredyt finalizuje ale może to być również nieruchomość, którą się już posiada. Najczęstszym przypadkiem jest jednak ten w którym zabezpieczeniem jest ta sama nieruchomość, której kredyt dotyczy. W ten sposób bank jest pewny, że w razie problemów ze spłacaniem kredytu jest to zabezpieczenie w postaci wpisu ustanowienia hipoteki na kupowanej nieruchomości.
Tylko dlaczego tak prosta z pozoru sprawa, jaką jest wzięcie kredytu hipotecznego, w praktyce jest sprawą tak potwornie trudną? Nie dla wszystkich jest trudną. Przede wszystkim dzisiaj otrzymanie kredytu hipotecznego wiąże się z tym, że trzeba mieć odpowiednią zdolność, a zdolność tą generują oczywiście dochody. Każdy bank ma swoje własne metody wyliczania tej zdolności, ale w każdym praktycznie musi być tak, że oboje ludzi starających się o kredyt musi te dochody uzyskiwać na jakimś więcej niż minimalnym poziomie. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych procesów analitycznych, ale w większości przypadków dwoje ludzi musi pracę mieć. Zatem sama kwestia zdolności jest czymś, co na pewno w wielu przypadkach uniemożliwia staranie się o uzyskanie kredytu. Ponadto do tego dochodzą jeszcze różne obostrzenia prawne związane z rodzajem ziemi, jaką się kupuje, jeśli myślimy o kredycie na budowę domu. Poza tym, należy jeszcze mieć na względzie to, że nie każda nieruchomość nieruchomości równa pod względem wyceny wartości. Teoretycznie więc od tej wartości szacunkowej będzie zależeć wysokość kredytu, jaki można przyznać. Warto też pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego trzeba mieć również wkład własny. W wielu polskich bankach wkład ten wymagany jest na minimalnym poziomie dziesięciu procent. Dla wielu młodych ludzi wiąże się to jednak z tym, że praktycznie od ręki trzeba mieć kilka tysięcy wolnych środków a nawet kilkadziesiąt, w zależności od tego ile kosztuje dana nieruchomość finansowana kredytem.
Sam proces kredytowy też nie trwa od ręki a do tego jeszcze należy dodać proces zakupu nieruchomości. Wszystko to trwa tygodniami a czas załatwienia wszelkich formalności zależy głównie od tego, jak szybko z formalnościami uwinie się sprzedający. Potrzebna jest cała sterta dokumentów dotyczących nieruchomości a te dokumenty potrzebne są przede wszystkim w banku, w którym staramy się o kredyt. Zatem nie będzie na pewno lekko z załatwieniem wszystkich niezbędnych dokumentów, wycen i aktów czy ksiąg wieczystych. Tym czasem w tak wielu przypadkach kredyt hipoteczny to jedyna droga dla młodych ludzi do spełnienia marzenia o własnym domu czy mieszkaniu. Wszystko to jest rzeczywiście piękne, otrzymać taki kredyt i kupić swoją wymarzoną nieruchomość. Warto jednak pamiętać, że pożyczka hipoteczna jest na co najmniej kilkanaście lat a czasem potrafi związać z bankiem nawet na trzy dekady. Nie mniej jednak od razu mieszkać i oddawać, aniżeli całe życie odkładać i dopiero na stare lata kupić sobie wymarzoną nieruchomość.

Add Comment