Kilka rad dla wszystkich, którzy za kilka miesięcy wyjadą do innych miast na studia

Wielu młodych ludzi korzysta z przywileju studiowania i w ciągu tych pięciu lat – pierwszych pięciu lat dorosłości postanawia poeksperymentować nieco w swoim życiu, chce poszukać jakiejś swojej indywidualnej drogi, chce stanąć na przysłowiowych własnych nogach. Aby jak najpełniej i jak najbardziej samodzielnie wykorzystać ten czas, decydują się oni na wyjazd na studia do innego miasta, niekiedy nawet za granicę. Co czeka ich na miejscu? Zupełnie inna rzeczywistość, zupełnie inna codzienność a przede wszystkim – konieczność mieszkania w zupełnie obcym miejscu, którym staje się wynajmowane mieszkanie. Aby znaleźć jak najlepsze miejsca do stawiania samodzielnych kroków w świecie dorosłych, podamy kilka rad, czym kierować się w poszukiwaniach a przede wszystkim w jaki sposób szukać – jednym słowem – jak znaleźć lokal do wynajęcia aby dobrze się nam w nim mieszkało?

Dobra lokalizacja – to pierwsza odpowiedź jaka powinna paść po pytaniu jak znaleźć lokal do wynajęcia. Dobra lokalizacja to podstawa dobrej organizacjo życia oraz czasu. Znalezienie mieszkania w dogodnej lokalizacji jest bardzo łatwe, kiedy już wiemy, gdzie będziemy na przykład studiować. Dobrze jest znaleźć mieszkanie w takim miejscu, aby dojazdy nie zajmowały dłużej niż kilkanaście minut, jeśli się da, to dobrze byłoby mieszkać zupełnie nieopodal, tak by móc spacerkiem przemieszczać się na uczelnię. To daje gwarancję zupełnego uniezależnienia się od komunikacji miejskiej, więc także wprowadza oszczędności w studenckim budżecie.

Przystępna cena – to kolejne kryterium pojawiające się przy okazji problemu – jak znaleźć lokal do wynajęcia, zwłaszcza sprawdza się w przypadku studentów. Rodzice, którzy zapewne będą musieli opłacać swoim pociechom owe mieszkanie chcieliby, żeby ich dzieci mieszkały w dobrych warunkach, ale jednocześnie zapewne nie chcieliby zbyt wiele płacić. Dobrze jest więc znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji, w dobrym stanie, ale też w dobrej cenie. Bardzo często cena jest zależna od okresu w jakim dokonujemy poszukiwań. Im bliżej rozpoczęcia roku akademickiego, tym ceny stają się wyższe.

Wyposażenie – to kolejna istotna cecha kiedy zastanawiamy się jak znaleźć lokal do wynajęcia a właściwie w tym przypadku – jaki? Dobrze jest kiedy w mieszkaniu studenckim będzie wszystko co niezbędne do normalnego funkcjonowania – jakieś szafki, łóżka, lodówka, kuchenka, pralka, prysznic, toaleta i jakieś biurka czy stół do nauki. Reszta to dodatkowe koszty i sprzęty bez których można się obejść. Ich obecność na wyposażeniu mieszkania także potrafi nieźle wywindować jego cenę.

Ostatnia rzecz, ważna dla studentów zastanawiających się jak znaleźć lokal do wynajęcia to także najbliższe sąsiedztwo. Wiadomo, że czasy studenckie to czasy imprezowania. Najlepsze są wiadomo – domówki. Jeśli więc trafimy na mieszkanie w otoczeniu samych emerytów, to nie ma co liczyć na pobłażliwość z ich strony. Najlepiej w miarę możliwości rozejrzeć się i upewnić, że nikt w trakcie naszej imprezy nie sprowadzi nam do mieszkania policji albo straży miejskiej.