Kupno mieszkania na wynajem

entrepreneur-593371_1280Coraz więcej ludzi, zrażonych niskim oprocentowaniem lokat bankowych, szuka alternatywnych form lokowania kapitału. Wielu z nich, jako najbezpieczniejszy sposób postrzega, kupno nieruchomości mieszkalnych. Przekonanie takie jest jak najbardziej usprawiedliwione – ceny na rynku nieruchomości rosną, a dodatkowo nieruchomość zabezpieczona jest przed skutkami inflacji. Jednak wśród tych, którzy zdecydowali się na kupno takich nieruchomości, coraz większa grupa zauważa i wykorzystuje możliwości, jakie pojawiają się w związku z tym zakupem. Najpopularniejszą formą wykorzystania nieruchomości mieszkalnych, w których sami nie mieszkamy, jest ich wynajem. Aby kupić mieszkanie, które w przyszłości będzie nam łatwo wynająć, musimy się dobrze zastanowić nad jego wyborem.
Od czego zacząć kupno mieszkania na wynajem?

Zacząć należy od określenia docelowej grupy ludzi, wśród której będziemy poszukiwać przyszłych najemców. Należy pamiętać, że innymi kryteriami podczas poszukiwań będą kierować się tzw. „single”, studenci czy młode małżeństwa z dziećmi a innymi małżeństwa bez dzieci. Kiedy wiemy już komu chcemy wynająć mieszkanie, można rozpocząć poszukiwania.
Najważniejsza jest, aby kupowane mieszkanie zlokalizowane było w dużym ośrodku miejskim, takim jak np. Warszawa, Trójmiasto, Łódź, Wrocław, Kraków, Katowice itp. Tam bowiem jest największy popyt na wynajem mieszkań.
Standard mieszkania

Niezależnie od grupy docelowej, najłatwiej wynająć mieszkania małe, maksymalnie dwupokojowe lub kawalerki. W przypadku singli czy małżeństw bez dzieci zbyt duża powierzchnia nie jest przecież potrzebna, młode małżeństwa z reguły będąc „na dorobku” szukają czegoś za rozsądną cenę, a studenci, gdyby chcieli być otoczeni tabunem współlokatorów, to zamieszkaliby w akademiku. Inną cechą wspólną jest również stan techniczny lokalu. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, warto kupić lokal, który nie wymaga natychmiastowego remontu i spokojnie wytrzyma co najmniej 2-3 lata. Z drugiej strony jednak nie warto kupować świeżo wyremontowanego mieszkania o wysokim standardzie. Uzasadnione jest to tym, że najemcy szukają przede wszystkim mieszkań o niskim czynszu, a kwestia standardu mieszkania jest na drugim planie.
Lokalizacja mieszkania

Istotną cechą dla każdej grupy docelowej jest również odpowiednia lokalizacja mieszkania oraz dobre połączenie środkami komunikacji miejskiej z innymi częściami miasta. Należy tu wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania każdej z grup docelowych. Dla studentów ważne będzie sąsiedztwo uczelni, marketów, kina czy hal sportowych. Dla młodych małżeństw istotna będzie bliskość szkoły, przedszkola, marketów, przychodni, placu zabaw, parku czy dostępność miejsc parkingowych. Natomiast dla singli mieszkanie w pobliżu marketów, kin, hal sportowych, centrów handlowych, restauracji czy barów, będzie na pewno bardziej atrakcyjne niż takie, które będzie położone w znacznej odległości od takich obiektów.

Add Comment