Jak urządzić funkcjonalną i estetyczną łazienkę?

Jednym z aspektów, o które muszą zadbać hotele niezależnie od standardu jest urządzenie estetycznych i funkcjonalnych łazienek, w których goście będą mogli poczuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście wymagania, którym musi sprostać tani hotel i pięciogwiazdkowa świątynia luksusu są zupełnie inne, jednak w żadnym wypadku nie należy zaniedbać zadbania przynajmniej o te kilka podstawowych rozwiązań, dzięki którym goście będą mogli korzystać z łazienki bezproblemowo. Właśnie im jest poświęcony ten artykuł.

Podstawowe zasady

Uniwersalne zasady, którymi trzeba się kierować przy projektowaniu hotelowych pomieszczeń zostały wyznaczone przez rozporządzenie Ministra Gospodarki z 1994 r. i mówią one, że:

  • drzwi łazienki muszą być otwierane na zewnątrz lub przesuwne i muszą posiadać otwory wentylacyjne
  • w razie braku otwieranego okna trzeba zapewnić w łazience wentylację grawitacyjną tudzież ewentualnie mechaniczną

Istnieje szereg elementów, które muszą znaleźć się w łazience hotelowej niezależnie od standardu, ponieważ są one niezbędne dla wygody gości. Są to:

  • dozowniki
  • mydelniczki
  • podstawki pod kosmetyki
  • wieszaki na ręczniki
  • półki na kosmetyki
  • lustra

Zapewnij gościom  komfort

Nawet jeśli nie dysponujemy dużym metrażem, musimy upewnić się, że goście będą mogli się w łazience bezproblemowo poruszać. Oznacza to, że szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń konieczne jest zachowanie zasad ergonomii. Również mała łazienka może posiadać wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, jeżeli zainwestujemy np. w wąskie, lecz wysokie szafki, które mieszczą sporą ilość półek.

Jeżeli mówimy o wygodzie gości, elementem, który jest niezbędny do jej zapewnienia jest niewątpliwie lustro. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go nad umywalką, ale na tyle wysoko, by nie uległo pochlapaniu w trakcie korzystania z umywalki. W niedalekiej odległości od umywalki powinny znaleźć się również wieszaki i haczyki, które służą gościom do umieszczania ręczników i szlafroków.

Pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu. Ważne jest, by w łazience nie było ono nadmiernie ciepłe, ponieważ należy uniknąć sytuacji, w której nienaturalne oświetlenie zmienia kolor skóry przebywającej w łazience osoby, co utrudnia prawidłowe nałożenie makijażu. Tanim rozwiązaniem, które daje bardzo dobre efekty jest zamieszczenie dwóch kinkietów obok lustra.

Ergonomia jest o tyle istotna, że goście przebywający w łazience absolutnie muszą mieć dostęp do zadowalającej ilości przestrzeni przy umywalce – w innym przypadku wykonywanie czynności higienicznych może stać się nadmiernie trudne. Łazienka hotelowa ma nie tylko sprawiać dobre wrażenie dla gościach, ale i być łatwa do sprzątania dla ekipy hotelowej. Z tego powodu warto zdecydować się na podwieszane meble, które są o wiele łatwiejsze do utrzymania w czystości niż stojące. Mogą się one stać również bardzo dobrym wyborem estetycznym, ponieważ sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się o wiele bardziej przestronne.

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy albmart.pl.

Add Comment