Żeby młodym żyło się lepiej

W dzisiejszych czasach, kupienie własnego domu, mieszkania czy wybudowanie własnego domu, to bardzo duże przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów finansowych, bardzo często nieosiągalnych przez zwykłych, przeciętnie zarabiających ludzi. Konieczność wyłożenia kilkuset tysięcy złotych na własne mieszkania oznacza konieczność odkładania każdej złotówki przez kilkadziesiąt lat, co jest zupełnie niewykonalne, zwłaszcza przez osoby posiadające rodziny i wychowujące dzieci. Na szczęście problem ten został dostrzeżony przez polityków, którzy stworzyli już jakiś czas temu specjalny program pomocy dla ludzi młodych, pracujących, posiadających własne rodziny – program rodzina na swoim.

Program rodzina na swoim to program dopłat do mieszkań oraz domów. Jest to forma preferencyjnego kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania. Taki kredyt na preferencyjnych warunkach, czyli taki, do którego spłaty dokłada się skarb państwa przysługiwał rodzinom wielodzietnym albo osobom wychowującym samotnie przynajmniej jedno dziecko, które nie ukończyło dwudziestego piątego roku życia.

Warunkiem do ubiegania się o taki kredyt była oczywiście zdolność kredytowa oraz pewne obostrzenia jeśli chodzi o metraż mieszkań. Otóż mieszkanie w bloku nie mogło przekraczać 75 metrów kwadratowych, zaś dom 140 metrów kwadratowych. Oznaczało to, że w znacznie lepszej sytuacji znajdowały się rodziny planujące wybudować własny dom w ramach kredytu – po prostu mogły wybudować całkiem komfortowy dom, w którym wygodnie pomieszczą się rodzice wraz z dziećmi.

Kiedy tylko program rodzina na swoim został uruchomiony, cieszył się bardzo dużą popularnością. Z kredytu chciało skorzystać jak najwięcej osób. Większość banków także przyjęła warunki tego programu i chętnie podjęła współpracę ze skarbem państwa w celu udzielania takich preferencyjnych kredytów. Wiele rodzin, ubiegających się o kredyt w programie rodzina na swoim narzekało jednak na mnogość formalności, na niejasne procedury i na liczne kontrole jakim byli poddawani w czasie ubiegania się o kredyt. Nie ma się jednak co dziwić, banki chciały mieć pewność, że udzielają preferencyjnego kredytu osobom właściwym, rzeczywiście je potrzebującym oraz mającym możliwość spłaty zadłużenia na określonych warunkach.

Program rodzina na swoim wygasł z końcem 2012 roku, kiedy to wszystkie banki zaprzestały przyjmowania wniosków kredytowych. Dziś młode małżeństwa czy rodziny wielodzietne mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu mieszkania czy budowy domu w innych programach, w tym w ramach rozszerzonego programu dopłat do mieszkań – Mieszkanie Dla Młodych. Warto korzystać z takiej pomocy, zwłaszcza jeśli i tak nie stać nas na zakup niczego większego. Programy te zawsze pozwalają zaoszczędzić nieco pieniędzy, co przy i tak bardzo wysokich ratach kredytu jest znaczące dla każdego. Warto jednak – przed przystąpieniem do jakiegokolwiek dokładnie poczytać o obostrzeniach oraz warunkach, aby nie wpaść w kłopoty. Jednym z warunków otrzymanie kredytu w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych jest chociażby zakaz wynajmowania albo sprzedaży mieszkania w ciągu pięciu lat od jego zakupu.