Sprzedać czy wynajmować mieszkanie?

china-186096_1280Wielu z nas ma nieruchomość, najczęściej mieszkanie, w którym nie mieszka. Są to mieszkania odziedziczone po krewnych, nabyte na rynku wtórnym, pozostałe po przeprowadzce, itp. Posiadając takie mieszkanie, przeważnie trzeba je jakoś zagospodarować. Pojawiają się tutaj dwie podstawowe opcje do rozważenia. Opcjami tymi są sprzedaż oraz wynajem mieszkania. Co opłaca się bardziej? Warto poszukać odpowiedzi na to pytanie, analizując argumenty przemawiające za każdym z rozwiązań.

Sprzedaż mieszkania to oczywiście znaczący zarobek. Mieszkania kosztują najczęściej kilkaset tysięcy złotych i na taki zarobek można się nastawiać sprzedając ową nieruchomość. Pieniądze te można m. in. wykorzystać przy kupnie kolejnej nieruchomości. Każdy, kto pragnie kupić lub zbudować wymarzoną nieruchomość, posiadając mieszkanie może je sprzedać, by ułatwić sobie osiągnięcie owego celu.

Sprzedaż jest zalecana w sytuacji, w której nie wiążemy z danym mieszkaniem żadnych planów, nie zamierzamy nigdy w żaden sposób go wykorzystywać. Jest to wówczas idealne rozwiązanie, pozwalające zdjąć z barków obowiązek dbania o mieszkanie, przy jednoczesnym znaczącym zarobku.

Jeśli natomiast nie chcemy pozbywać się mieszkania, zakładając, że możemy je jeszcze kiedyś wykorzystać, dobrym wyjściem jest wynajem. Wynajem ma tę zaletę, że pozwala zarabiać na mieszkaniu w momencie, w którym nie wykorzystujemy go do celów mieszkalnych. Pieniądze z wynajmu mogą iść nie tylko na utrzymanie danego mieszkania, ale również na wszelkie inne cele. Są one po prostu dodatkiem do naszych zarobków.

Warto pamiętać o ryzyku, jakie wiąże się zarówno ze sprzedażą jak i wynajmem mieszkania. Jeśli chodzi o sprzedaż, ryzykiem może być strata finansowa. Może ona być związana bądź ze spadkiem wartości mieszkań w danej okolicy, spadkiem cen mieszkań na rynku w ogóle, czy też niedoszacowaniu wartości danego mieszkania i sprzedaniem go poniżej owej wartości. Każda z tych opcji jest niekorzystna i należy starać się unikać tego rodzaju strat. Często najlepszym wyjściem jest skonsultowanie się ze specjalistami od nieruchomości, w tym powierzenie procesu sprzedaży wykwalifikowanym pośrednikom.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, tutaj największym ryzykiem jest możliwość zaniedbania, a w najgorszym wypadku także zniszczenia mieszkania przez lokatorów. Polskie prawo skonstruowane jest w ten sposób, że daje najemcom mieszkania bardzo duże prawa. W efekcie bardzo często mogą oni nie dbać o mieszkanie, natomiast my, jako właściciele, nie możemy ich w krótkim czasie z tego mieszkania eksmitować. Odzyskanie własnego mieszkania jest czasem procesem długotrwałym, znajdującym swój finał w sądzie.

Powyższe sytuacje to oczywiście czarne scenariusze i nie należy ich z góry zakładać. W większości przypadków do takich zdarzeń, jak wymienione powyżej, jednak nie dochodzi. Nie zmienia to faktu, że trzeba być przygotowanym na wszystko i przystępując bądź to do sprzedaży, bądź też wynajmu mieszkania, trzeba być roztropnym i przewidującym.

Add Comment