Czy warto korzystać z pośrednictwa biur nieruchomości

167_coverGłównym przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości są mieszkania i domy mieszkalne. Czy kupując lub sprzedając nieruchomość, warto skorzystać z pośrednictwa biura nieruchomości? To pytanie zadaje sobie wielu, ale odpowiedź nie jest wcale łatwa, a ostateczna decyzja o tym czy skorzystać z takiego pośrednictwa będzie wynikiem subiektywnej oceny samego zainteresowanego

Korzyści

Niewątpliwym plusem skorzystania z usług pośrednika podczas sprzedaży mieszkania jest oszczędność ogromnej ilości czasu. Pośrednik zajmie się w naszym imieniu ogłoszeniem o sprzedaży nieruchomości, wykona dokumentację fotograficzną na potrzeby ogłoszenia, pomoże przy wycenie nieruchomości, znajdzie klienta, będzie udostępniał nieruchomość do obejrzenia oraz zajmie się przygotowaniem umów i wszelkiej dokumentacji związanej ze sprzedażą,. Niektórzy pośrednicy oferują również usługę home staging, czyli poprawę wyglądu nieruchomości w celu podniesienia jej wartości i szybszej sprzedaży. Dodatkowym autem jest to, że pośrednik otrzymuje wynagrodzenie dopiero po sfinalizowaniu transakcji kupna-sprzedaży mieszkania, a zatem zależy mu na tym aby nastąpiło to jak najszybciej. Natomiast w przypadku chęci kupna mieszkania plusem jest – podobnie jak przy sprzedaży – przede wszystkim oszczędność czasu. Zlecając znalezienie mieszkania pośrednikowi, nie musimy sami spędzać wielu godzin na śledzeniu ogłoszeń w Internecie i prasie, nie musimy też oglądać dziesiątek nieruchomości – zrobi to za nas pracownik biura nieruchomości lub agent, a nas umówi na obejrzenie tylko tych, które spełniają nasze kryteria. Ponadto dobry pośrednik, jako fachowiec w swojej dziedzinie, sprawdzi dla nas stan prawny nieruchomości, tj. czy nie jest ona obciążona jakimiś zobowiązaniami np. służebnością czy hipoteką, czy nie jest prowadzone co do niej postępowanie spadkowe czy egzekucyjne.

Ryzyko

Do minusów korzystania z pośrednictwa biur nieruchomości lub agentów należy na pewno ich koszt. Niezależnie od tego czy sprzedajemy, czy kupujemy mieszkanie, zawsze trzeba zapłacić za usługę pośrednictwa. Jak już wspomniałem, opłaty dokonuje się dopiero po sfinalizowaniu transakcji kupna-sprzedaży, ale niesie to za sobą pewne konsekwencje, które niekoniecznie będą dla nas korzystne. Z perspektywy sprzedającego istnieje ryzyko, że obrotny pośrednik będzie starał się obniżyć wartość mieszkania, aby jak najszybciej znaleźć kupca. Co prawda wynagrodzenie pośrednika zależy od wartości sprzedawanego mieszkania, ale z reguły wynosi ono 1-3%, zatem dla pośrednika utrata będzie kilkuset złotych prowizji, a dla sprzedającego może to być strata rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast z perspektywy kupującego, pośpiech pośrednika również może nieść za sobą pewne zagrożenie. Otóż nieuczciwy pośrednik, chcąc jak najszybciej pobrać swą prowizję, może nas namawiać do kupna mieszkania niekoniecznie wartego swej ceny.

Add Comment