Wynajmowanie mieszkania – o czym pamiętać

Zawsze wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji – dlatego należy się do tego tematu dobrze przygotować. Dzięki temu można trafnie dokonać wyboru, związanego z wynajmem. Jest na rynku mnóstwo ofert, lecz faktycznie trzeba umieć wybrać taka, która będzie spełniać wszystkie oczekiwania. Na pewno ważnym i podstawowym niekiedy czynnikiem są kwestie finansowe.

Wynajmowanie mieszkania to dość kosztowne zadanie. Trzeba o tym pamiętać, gdyż właśnie to jest powodem, dla którego wiele osób woli zdecydować się na branie kredytu i kupno mieszkania. Dlatego oferty wynajmu są atrakcyjne głównie dla tych osób, które faktycznie nie mogą sobie pozwolić na kupno i wiedzą, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, na kilka lat – np. na okres studiów. Dlatego wynajmowanie mieszkania to temat interesujący głównie dla studentów, pracowników sezonowych itd. Oni na ogół nie mają innego wyjścia, wynajem pokoju czy mieszkania to dla nich jedyne rozwiązanie. Często jest tak, że aby zmniejszyć koszty wynajmu, takie mieszkanie wynajmuje się na spółkę , w kilka osób. To pozwala rozłożyć te koszty, lecz wiąże się z innymi niedogodnościami. Trudno jest czasem pogodzić wymagania, przyzwyczajenia obcych sobie na ogół osób. Mieszkanie z kim ś już wymaga jednak pewnych ustępstw. Nawet, jeśli lokatorzy mają swoje oddzielne pokoje do dyspozycji, to pozostaje jeszcze wspólna przestrzeń – taka jak łazienka, kuchnia. Bardzo trudno jest niekiedy pogodzić kwestie dotyczące chociażby zasad utrzymania porządku itd. Dlatego te czynniki warto jest brać pod uwagę już na początku.

Gdy decydujemy się na wspólny wynajem, bardzo ważne jest też, by z właścicielem ustalone były wszelkie kwestie, dotyczące ewentualnych zmian wystroju itd. Osoby, które mają zamiar dane mieszkanie wynajmować przez krótki okres, nie muszą i nie chcą tam na ogół wprowadzać jakichś zmian, bo to są po prostu dodatkowe koszty, które nie będą zwrócone. Dlatego pod tym względem na pewno wynajmowanie mieszkania jest gorszym rozwiązaniem, niż kupno. Często jest to jednak po prostu jedyne wyjście i nie da się tutaj podjąć innej decyzji. Na pewno więc trzeba sprawdzić, jaki jest stan loku i czy faktycznie nadaje się on do zamieszkania, bez konieczności ponoszenia kosztów na remont, już na początku. To mogłoby się wiązać niestety z dość dużym ryzykiem – lokator wyłożyłby spore pieniądze na remont, a potem by się okazało, że z takich czy innych względów nie będzie w tym mieszkaniu mieszkał zbyt długo.

Wynajmowanie mieszkania powinno być więc bardzo przemyślane, trzeba się zastanowić, nad obniżeniem kosztów wynajmu. Na pewno o najlepszym wyjściem jest po prostu znalezienie współlokatorów. Decydowanie się na mieszkanie o niższym standardzie też jest jakimś wyjściem, trzeba jednak się zastanowić, czy będziemy mogli faktyczne i normalnie w takich warunkach funkcjonować. Takie podstawowe kwestie, jak ogrzewanie czy ciepła woda niestety w tanich lokalach mogą być tylko marzeniem. Poza tym niektóre osoby potrzebują po prostu dobrych warunków do pracy, do wypoczynku. To jest bardzo ważne.