Pierwszy wynajem – o czym należy pamiętać

Dla wielu osób wynajmowanie mieszkania to konieczność. Pierwszy wynajem jest często związany z rozpoczęciem studiów. Dlatego warto poszukać informacji dla studentów w tym zakresie. Osoby, które nie załapały się na akademik lub też nie chcą mieszkać w akademiku, mają do wyboru mnóstwo ofert prywatnego wynajmu. Można faktycznie w tym ofertach przebierać, lecz zawsze pierwszy wynajem wiąże się z pewnymi obawami. Na pewno nie można tutaj tych decyzji podejmować pochopnie.

Trzeba umiejętnie sprawdzić każda ofertę, najlepiej korzystając z pomocy osób, które mają wiesze doświadczenie w wynajmowaniu. Niestety na rynku może aż roić się od oszustów, dlatego konieczna jest ostrożność. Na pewno pierwszy wynajem to w wielu przypadkach wynajem wspólny – z kolegami, znajomymi. Wtedy można obniżyć znacząco koszty wynajmu, ale też trzeba się dobrze zastanowić, jakie będziemy mieć warunki mieszkaniowe. To może być dość trudne i wybór współlokatorów ma wielkie znaczenie. Szczególnie, jeśli wynajmowanie mieszkanie nie będzie zbyt duże, nie każdy będzie mieć do dyspozycji swój pokój. A nawet jeśli – to pozostaje jeszcze część wspólna czyli na ogół kuchnia, łazienka, korytarz. Trzeba będzie więc ustalić pewne podstawowe kwestie, dotyczące chociażby utrzymywania czystości.

Niestety nie zawsze jest to możliwe do pogodzenia, bo różne osoby mogą mieć na ten temat różne zdanie i rozmaite przyzwyczajenia. Szczególnie w przypadku młodych ludzi jest to dość poważny problem – pierwszy wynajem to dla nich też zmierzenie się z różnymi problemami dnia codziennego, z którymi nie mieli do tej pory do czynienia. Dlatego na pewno warto już na początku określić zasady korzystania z danego mieszkania, z danej przestrzeni wspólnej itd. To bardzo może pomóc w relacjach między współlokatorami. Dzięki temu pierwszy wynajem nie będzie koszmarem. Na pewno te czynniki są niezwykle istotne. Oczywiście przede wszystkim zwraca się uwagę na cenę, lecz właśnie także na takie inne praktyczne kwestie również warto zwrócić uwagę, bo potem wychodzą różne nieporozumienia z tym związane.

Pierwszy wynajem jest więc bardzo trudny, trzeba umieć podejmować różne decyzje. Trzeba też poznać aspekty prawne, związane z wynajmowaniem, prawa i obowiązki lokatora. Takie podstawowe kwestie ustala się z właścicielem – ma on prawo przedstawić swoje żądania i propozycje, trzeba więc się zastanowić, czy takie warunki nam odpowiadają. W wielu przypadkach lokator nie ma prawa nic za bardzo zmieniać w mieszkaniu, musi on je oczywiście pozostawić w takim stanie, w jakim je zastał. Dlatego właściciel ma prawo do sprawdzania stanu lokalu, czy nie dzieje się coś niepokojącego, gdyż przecież to jest jego własność i ma prawo nią rozporządzać. Nie oznacza to jednak, że może on naruszać prywatność lokatora. Tutaj także te aspekty należy dokładnie ustalić już na początku, bo z tego tytułu także mogą wynikać różne nieporozumienia. Na pewno więc warto te rzezy ustalić już na wstępie, by potem tych różnych nieporozumień, spornych kwestii udało się unikać, bo inaczej trzeba się będzie wyprowadzić z takiego lokalu.