Dom energooszczędny

dom_energooszczedny_625x0_rozmiar-niestandardowyWszelkie tematy wokół ekologii są teraz na topie. Z zachodu „przywędrował” do Polski dom energooszczędny. Aktualnie w Niemczech czy Austrii państwo dokładnie reguluje sprawy związane z budowaniem domu jednorodzinnego. Surowe wytyczne narzucają na obywatela obowiązek budowania ,według europejskiego prawa, domów ekologicznych lub tak zwanych domów pasywnych. Technologia budowy domów pasywnych opiera się na pasywnym czyli biernym pobieraniu energii słonecznej bez wykorzystania aktywnych instalacji. Dzięki temu zbędne jest zakładanie systemu grzewczego. W polskim klimacie stosuje się niewielkie układy dogrzewające w formie ogrzewania podłogowego.

Poważna przeszkodę we wprowadzeniu aktywnej polityki budowania domów energooszczędnych jest fakt iż przemysł energetyczny z naszym kraju opiera się na spalaniu węgla. Irracjonalne i wręcz niemożliwe wydaje się więc nagłe przejście do pozyskiwania energii jedynie w sposób ekologiczny. Natomiast już dziś w krajach zachodnich ocieplanie domów jednorodzinnych przy pomocy węgla czy prądu jest nie do przyjęcia. Ciężko będzie pogodzić interesy naszego państwa z prawem budowlanym Unii Europejskiej. Prawo dotyczące ekologicznego budownictwa w Polsce wchodzi w życie wraz z rokiem 2020. Pomijają ten fakt , korzyści na jakie może liczyć właściciel domu energooszczędnego mówią same za siebie. Koszt utrzymania takiego domu jest nawet o połowę niższy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Chociaż w budowę domu ekologicznego trzeba zainwestować około 1/4 więcej to inwestycja powinna szybko się zwrócić. Prawie połowa energii cieplnej produkowanej w Polsce powstaje w domach jednorodzinnych. Wydaje się, że ekologiczne budownictwo może przyczynić się do znaczących oszczędności w skali kraju. Na początku trzeba jednak trochę zainwestować i dokładnie przemyśleć plan działania tak aby nie stracić na tym przedsięwzięciu z powodu nieudolnej zamiany energii węglowej na ekologiczną. Wraz z nadejściem roku 2020 możemy spodziewać się chaos w sektorze budowlanym i energetycznym. Miejmy nadzieję, że rząd pracuje nad konkretnym planem działania. Chociaż sądząc po problemach spółki węglowej nie wiele powinniśmy się spodziewać. Oby zmiana budownictwa tradycyjnego na ekologiczne nie była ostatnim gwoździem do trumny umierających śląskich kopalni.

Idea sama w sobie dla przeciętnego obywatela przedstawia się obiecująco. Jeżeli mamy w planach budowę domu to już dziś warto poważnie zastanowić się nad zainwestowaniem w dom energooszczędny. W naszym klimacie koszty utrzymania domu kształtują się w granicach 6 tysięcy złotych. Skoro dom energooszczędny obniża koszty nawet o połowę to można naprawdę sporo zaoszczędzić. Jednak przemiany strukturalne związane z nowym budownictwem, nie bez powodu, budzą lęk. Jest on jednak spowodowany doświadczeniem obywateli w obserwowaniu nieudolności władz w przeprowadzaniu takich rewolucji. Wydaje się jednak, że tak jak w przypadku budowy energooszczędnego domu, początkowe wysokie koszty w skali czasu powinny się zwrócić. Tak więc zmiany są nieuniknione i niezbędne aby podążać drogą innowacji i nowoczesności.