Gotowy dom kontra budowany krok po kroku – plusy i minusy

maurer-1019810_1280Ilu różnych ludzi tyle różnych opinii dotyczących tego, czy lepiej dom kupić sobie gotowy czy budować samemu. Jedni wolą po prostu kupić gotowy dom od dewelopera na jakimś nowym i pięknie wybudowanym osiedlu. Inni z kolei odnajdują przyjemność w budowaniu domu od fundamentów, załatwianiu wszelkich formalności oraz w miesiącach nadzorowania budowy. Wiadomo, że z perspektywy i jednych i drugich radość końcowa jest wtedy, kiedy wprowadza się do nowego domu. Ci, którzy sami go krok po kroku budowali, na pewno mogą powiedzieć więcej na temat tego, co jest w środku i z czego ten dom jest postawiony. Ponadto można mieć wtedy radość z tego, że uczestniczyło się w każdym etapie powstawania swojego własnego domu.

Jeżeli chodzi o analizę plusów i minusów to możemy ją zacząć od samodzielnej budowy. Na pewno najważniejsze plusy wspomnieliśmy powyżej. To znaczy, że największą frajdą z budowania samemu jest to, że wszystko robi się samemu. Zatem zna się swój własny dom dokładnie i „na wylot” wiedząc o najmniejszych szczegółach. Wszystko jest w głowie tych, którzy się budują, ponieważ przez każdy etap przechodzi się z mocnym udziałem własnym. Ponadto plusem budowy samemu jest na pewno ogromna oszczędność pieniędzy, gdyż wybudowanie samemu domu jest tańsze nawet o połowę od kupienia gotowego domu. Jeżeli chodzi o minusy budowania się samemu no to przede wszystkim czas, jaki potrwa wybudowanie domu. Budowa domu musi trwać i nie da się pewnych kwestii ominąć, stąd też czas od rozpoczęcia budowy do wprowadzenia się to niekiedy nawet kilka lat.

Kupienie gotowej nieruchomości to oczywiście zdecydowanie krótszy czas oczekiwania na wprowadzenie się do wymarzonej nieruchomości. Całym Naszym zadaniem jest wtedy jedynie wybranie sobie odpowiedniej nieruchomości. Jeżeli nieruchomość już wybierzemy to możemy wtedy zastanowić się nad jej wykończeniem, tak, żeby wszystko było po Naszemu, tak jak sobie życzymy. Zatem jest to wielki plus, kiedy możemy jedynie skupić się na wykończeniu nieruchomości. Poza tym, decydując się na gotową nieruchomość, możemy wybrać region miasta oraz lokalizację, w której chcemy mieszkać. Jeżeli ma się swoją działkę pod budowę to jest to raczej mało możliwe, gdyż dom musimy postawić tam, gdzie znajduje się działka. Niestety, ale ogromnym minusem jest to, że w przypadku gotowego domu musimy się liczyć ze znacznie większymi kosztami, aniżeli budowa domu samemu.

Plusy i minusy poszczególnych rozwiązań zależą oczywiście od indywidualnych upodobań każdego człowieka. Jedni wolą szybko zamieszkać w nowym miejscu, a inni z kolei marzą o tym, żeby swój dom budować i krok po kroku przeżywać wszystkie emocje z tym związane. Jedni wolą zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowie domu a inni wolą zaoszczędzić kilkanaście miesięcy, które trzeba poświęcić na budowę nieruchomości. Jedni wolą kupić działkę i dom budować się krok po kroku, a inni wolą kupić domek u dewelopera i móc samemu wybrać sobie miejsce, w którym chcą zamieszkać. Dlatego i jeden sposób na własny dom i drugi sposób jest idealny.

Add Comment