O czym pamiętać, kupując działkę podmiejską

Coraz więcej mieszkańców miast myśli o przeprowadzce na tereny podmiejskie. Dotyczy to szczególnie największych polskich ośrodków miejskich, w tym także Warszawy. Oczywiście przeprowadzka pod miasto oznacza przede wszystkim konieczność zakupu działki, o ile oczywiście takiej nie posiadamy (np. nie odziedziczyliśmy po kimś). Wybór takiej działki to kwestia, którą trzeba zwykle bardzo dokładnie przemyśleć i przygotować się do niej. O czym trzeba wtedy pamiętać?

Pierwszą najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę kupując działkę pod miastem, jest okolica. Pod tym jednym słowem kryje się wiele aspektów. Okolica powinna nam odpowiadać pod względem dojazdu do miasta (praca, uczelnia, imprezy kulturalne, itp.), dobrze jeżeli posiada własną bogatą infrastrukturę (sklepy, restauracje, szkoły, przedszkola, itd.), co nie zawsze jest normą dla miejscowości podmiejskich, szczególnie tych, które dopiero się rozwijają. Ponadto wybrana przez nas okolica powinna odpowiadać nam w kwestii dostępności danego rodzaju rozrywek czy form spędzania wolnego czasu, które preferujemy. Jeśli np. lubimy pływać, dobrze jest rozejrzeć się za działką, która leży niedaleko jeziora. Z kolei jeżeli chętnie wybieramy się na przejażdżki rowerowe, wybierzmy działkę położoną w pobliżu szlaków rowerowych oraz lasów. Rozważając okolicę, w której chcielibyśmy zamieszkać, warto też wziąć pod uwagę takie kwestie jak perspektywy rozwoju, ceny nieruchomości w sąsiedztwie czy dostępność mediów.

Druga istotna kwestia to status danej działki. Jeśli już wybierzemy swoją wymarzoną, koniecznie musimy sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim upewnić się, że nie ma na niej hipoteki, tzn. nie jest ona zabezpieczeniem żadnego kredytu, chyba że nie przeszkadza nam, jeżeli jest. Wówczas nie musimy tej kwestii brać pod uwagę. Ale status działki to także obszar związany, najogólniej mówiąc, z pozwoleniem na budowę. A więc, czy działka jest odrolniona, czy w danej okolicy jest przewidziana możliwość budowania domów jednorodzinnych, itp. Wszystko to można sprawdzić w sądzie lub urzędzie gospodarującym daną działką lub okolicą, np. w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego. Powinniśmy to zrobić, aby mieć pewność, że nie okaże się po kilku miesiącach, że na danej działce nie możemy zbudować domu, bo plan zagospodarowania dla tej okolicy tego nie przewiduje.

Trzecia niezmiernie istotna kwestia to dogadanie się ze sprzedającym w zakresie ceny i warunków zapłaty za działkę. Często właściciele nieruchomości, którzy chcą je sprzedać, określają, że na początku musi zostać wpłacona pewna kwota zaliczki, która nie podlega zwrotowi, nawet jeżeli sprzedaż nie dojdzie do skutku. Tego rodzaju warunki mogą dla niektórych kupujących być trudne do spełnienia, bo np. oczekują na kredyt z banku, a bank udzieli kredytu dopiero po podpisaniu umowy wstępnej. Jeżeli jesteśmy w takiej właśnie sytuacji, nie będziemy w stanie pokryć zaliczki żądanej przez sprzedającego. Jeśli natomiast chodzi o cenę danej działki, powinniśmy zorientować się, jakie są ceny innych okolicznych nieruchomości, aby po prostu nie przepłacić.

Jak zatem widać, jest wiele istotnych kwestii, które trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, kupując działkę za miastem. Im więcej powyższych punktów rozważymy i dokładnie sprawdzimy, tym nasz wybór będzie lepszy, a sam proces kupna – bezpieczniejszy.

Add Comment