Jak sfinansować zakup mieszkania?

mortgage-149882_1280Wiele osób staje przed dylematem, w jaki sposób sfinansować zakup własnego mieszkania. Własne cztery kąty to bowiem marzenie wielu, do którego dążą w swoim życiu. W zależności od ceny mieszkania, zebrana kwota musi być nierzadko bardzo wysoka. Obecnie młodzi ludzie mają kilka rozwiązań, jednak bardzo ciężko wybrać to odpowiednie. Należy rozważyć wszelkie za i przeciw, analizując dokładnie rynek i swoją sytuację finansową. Bez tego można popaść w tarapaty, które będą kulą u nogi przez najbliższe lata.
W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które dostają mieszkanie w prezencie lub w spadku. Wtedy nie muszą go już kupować, jednak często remont czy wyposażenie leżą w ich gestii, co również nie jest tanie. Odpada oczywiście najwyższy koszt i nie trzeba się martwić. Wiele osób decyduje się jednak sprzedać mieszkanie ze spadku i kupić inne, które będzie bardziej odpowiadało potrzebom lub w spadku dostaje po prostu gotówkę.
Kolejna możliwość to wyjazd na kilka lat za granicę i odłożenie tam pieniędzy na nowe życie w Polsce. Wiele par wyjeżdża, odkładając za granicą jedną z pensji, a żyjąc z drugiej. Już po 2-3 latach takiego życia (oczywiście w zależności od pensji i miejsca pracy, a także sposobu życia), można uzbierać potrzebną kwotę na zakup mieszkania w Polsce. Jest to dość popularny sposób wśród młodych ludzi.
Najpopularniejszym jest oczywiście wzięcie kredytu po uzbieraniu wkładu własnego. Oczywiście należy liczyć się z tym, że nie zawsze kredyt będzie przyznany lub nie zostanie przyznany w takiej wysokości, w jakiej będzie potrzebny. Kredyt jest dobrą opcją pod warunkiem stabilności finansowej oraz znajomość wysokości prowizji bankowych i tak dalej. Młodzi ludzie jednak wolą płacić ratę kredytu zamiast na wynajem i mieć możliwość ingerowania w wygląd mieszkania.
Ostatnia grupa to osoby, które wynajmują mieszkanie i w tym czasie odkładają sporą część swojej pensji, by kupić mieszkanie bez kredytu lub z bardzo małym. To także dość dobry sposób ale pod warunkiem, że pensje są wystarczająco wysokie, więc odkładane kwoty miesięcznie będą rzędu kilku tysięcy złotych.

Add Comment