Remont mieszkania z rynku wtórnego

work-1100028_1280Zakup mieszkania to bardzo ciężka decyzja, która spędza sen z powiek. Nie tylko ze względu na finanse, ale przede wszystkim na to, jakie mieszkanie kupić. Przy zakupie mieszkania wiele osób zastanawia się, czy powinno być ono do remontu czy już wyremontowane. Z jednej strony piękne wnętrza przyciągają naszą uwagę, więc wyremontowane mieszkania cieszą się powodzeniem, a z drugiej – są one dużo droższe od mieszkań do remontu. Ludzie jednak boją się remontów, bo trwają długo i niejednokrotnie pochłaniają bardzo dużo pieniędzy. Warto natomiast pamiętać, że wyremontowanie mieszkania samemu daje gwarancję mieszkania później w miejscu, które pasuje do gustu i spełnia oczekiwania. Można wykonać wszystko w 100% według własnych pomysłów. Remont nie należy do rzeczy przyjemnych, tanich i szybkich, jednak daje ogromną satysfakcję i pozwala na zmianę wszystkich wnętrz o 180 stopni. Mieszkanie po remoncie jest nowe, odświeżone i ładnie pachnie, więc warto się trochę przemęczyć.
Kupując mieszkanie do remontu można mieć pewność, że będzie ono tańsze. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć można na remont według własnych preferencji. Jednak należy wyliczyć wszystkie koszty. Co należy więc wyremontować, o czym pomyśleć i na czym się skupić? Wszystko zależy od mieszkania i jego stanu, jednak istnieje kilka podstaw. Po pierwsze, sprawdzić należy wszystkie instalacje – elektryczną, gazową i hydrauliczną. Wymienić trzeba je przed przystąpieniem do innych prac. Szczególnie istotna jest instalacja elektryczna – stara i aluminiowa może się szybko przypalić, przestać działać, a nawet spowodować pożar. Miedziana instalacja jest dużo bezpieczniejsza i lepiej działa.
Bardzo istotne jest także położenie gładzi na ścianach i wylanie wylewek na podłogi, by wszystko było równe i gładkie. Dotyczy to szczególnie starego budownictwa, gdzie ściany są niejednokrotnie krzywe i chropowate. Gładkie ściany pozwalają na pomalowanie ich jednym kolorem, a równe podłogi – na położenie płytek czy paneli na jednym poziomie w całym mieszkaniu. Co więcej, ważne jest również wymienienie okien na nowe. Oczywiście zdarza się, że okna są w porządku i nie trzeba z nimi nic robić, ale warto chociaż odświeżyć framugi czy wymienić parapety. Nie musza być koniecznie plastikowe – o wiele zdrowsze są okna drewniane nowego typu, które przepuszczają powietrze i sprawiają, że wilgoć nie zbiera się w domu. Warto wymienić również framugi w drzwiach – w tym celu wykuć stare i wstawić nowe. W starym budownictwie drzwi były bowiem często bardzo niskie – ciężko dobrać drzwi do starych framug.
Po wykonaniu tych podstawowych prac, należy zająć się wykładaniem płytek na podłogach czy ścianach oraz położeniem paneli, a także malowaniem ścian i sufitów. Niektóre z tych rzeczy wykona niemal każdy, a inne mogą sprawiać większe trudności. Warto pamiętać, że remont może trwać naprawdę długo. Dobry specjalista nie robi bowiem wszystkiego „po łebkach”, a dokładnie. Remont od A do Z to nawet 3 miesiące intensywnej pracy i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak wykonać wszystko tak, by było po naszej myśli i wyglądało idealnie!

Add Comment