Budowle nie tylko użytkowe

Mieszkamy w nich, zapewniają nam schronienie przed deszczem i generalnie szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, pozwalają nam się ukryć przed czymś. Nieruchomości! To o nich mowa. Zdobią ulice naszych miast. Wszędzie możemy zobaczyć jakiś budynek o przeróżnym zastosowaniu. Typowo mieszkalne, użytkowe, pod wynajem oraz jeszcze inne. Ale nieruchomości mogą pełnić funkcje nie tylko użytkowe.

Budowle zdobią nasze miasta. Oczywiście zależy też jakie budowle i w którym miejscu. Na pewno nie raz widywaliście, czy to na zdjęciach czy w rzeczywistości, piękne starówki, rynki oraz temu podobne obiekty. Ale pomówmy konkretnie o budowlach. Weźmy na przykład kamienice. Są to piękne, dawne obiekty. Zadziwia ich architektura. Jedne typowo burżuazyjne, inne wyglądające jak z powieści Harry Potter, a inne przypominające trochę konstrukcje z Meksyku. Jedna są bogato zdobione na zewnątrz oraz wewnątrz, a inne tylko z zewnątrz. W każdym razie ulice, na których po obu stronach znajdują się odrestaurowane kamienice zachwycają swoim urokiem. Możemy za ich sprawą odbyć podróż w czasie. Osobną sprawą jest to, że możemy wynajmować pokój w takiej kamienicy. Ale to temat na osobną dyskusję.

A jeśli mowa o dawnych budowlach to warto wspomnieć np. o kościołach. Gotyckie katedry to coś, co chyba każdy już zna. Wiele dawnych kościołów ma piękną architekturę. Spiczaste dachy, rzeźby, ozdobne elementy, ciekawie wykończone ściany oraz wiele innych elementów.

Ale przejdźmy do czasów bardziej współczesnych. Dzisiaj również buduje się ciekawe obiekty. Dobrym tego przykładem, ale nie jedynym, są współczesne centra handlowe i biurowce. Centra handlowe, jak np. Stary Browar w Poznaniu, mogą mieć piękną architekturę nawiązującą do dawnych czasów. Ale mogą również być czysto współczesnymi wytworami. Również ich wnętrza mogą wprowadzać w błąd. Nie będziemy wiedzieli czy jesteśmy w galerii handlowej czy też w galerii sztuki. Biurowce również potrafią zachwycać. Wyobraźmy sobie imponujący wieżowiec, wykonany z materiału, który niczym lustro odbija otoczenie. A sam biurowiec nie będzie szary, ale w jakimś ciekawym, pasującym do otoczenia kolorze.

Na uwagę zasługują również wszelkie budowle wyglądające jak ze szkła. Szklane domy – niczym z powieści. Współcześnie możemy je również ujrzeć na ulicach naszych miast. Choć nie zawsze i nie wszędzie. Są to budynki, których zarówno części zewnętrzne jak i wnętrza zawierają całą masę szklanych elementów. Na zewnątrz przeważa szkło. A inne elementy pełnią funkcje pomocnicze. Są konieczne do podtrzymania budowli. A we wnętrzach tych budowli ujrzymy szklane drzwi i okna.

Jak więc widać na powyższych przykładach budowle mogą pełnić również funkcje ozdobne. W istocie – one od wieków nadają charakter miejscu, w którym się znajdują. Niewątpliwie są one nieodzownym elementem współczesnego świata bez którego funkcjonować się nie da.

Add Comment