Kupić czy wynająć

W Polsce, aby stać się właścicielem nieruchomości, a bardzo często oznacza to przejęcie domu na własność, musimy ją zakupić. Nie jest to rozwiązanie najprostsze i najtańsze. W istocie. Ponieważ nieruchomości takie kosztują ponad sto tysięcy złotych, a nawet kilkaset tysięcy mało kto może sobie pozwolić na jej zakup naraz. Wiąże się to z wzięciem kredytu hipotecznego na wiele lat. Rozwiązanie wiążące i kłopotliwe. Można też mieszkanie wynajmować. I od czasu do czasu wspomina się o konieczności wybudowania sieci tanich mieszkań w Polsce. Pod wynajem.

Sieć tanich mieszkań pod wynajem to rozwiązanie znane z innych państw. W teorii jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Oznaczałoby to, że w każdym mieście, a przynajmniej każdym większym mieście, byłaby jakaś pula tanich mieszkań pod wynajem. To ułatwiłoby życie młodym ludziom, którzy w sposób znaczący ułatwiliby sobie życie. Mogliby oni za nieduża kwotę wynajmować cztery ściany. Z pensji byłoby ich spokojnie na to stać. Pomysł ten, choć ciekawy i często zgłaszany nie miał w Polsce szans na realizację. Z jakichś powodów to się nie udało. Może tylko na razie, może pojawi się jakaś grupa ludzi posiadająca odpowiednią siłę przebicia, której uda się ten projekt zrealizować. Dobrze by było, z korzyścią dla wielu młodych ludzi.

Zakup mieszkania to wzięcie kredytu hipotecznego. Decyzja wiążąca i należy ją podejmować tylko jeżeli jesteśmy jej pewni. Wprawdzie można odsprzedać mieszkanie, ale tutaj sytuacja trochę się komplikuje. Musi się znaleźć nabywca, który w dodatku kupi je za tę samą cenę itd. Lepiej jest zastanowić się dwa razy przed zanim zakupi się nieruchomość. I weźmie kredyt hipoteczny. Przed zakupem nieruchomo należy sprawdzić jej księgę wieczystą. Oprócz tego wielu ludzi sprawdza rachunki, stan zameldowania oraz rozmawia z sąsiadami. Co więcej na zarządca nieruchomości albo nawet spółdzielnia mieszkaniowa udzielą nam informacji na temat tego czy nie trwają właśnie sprawy sądowe. Ale pod warunkiem, że właściciel nieruchomości wyrazi zgodę. Każda metoda jest dobra. Wskazana jest właściwa ocena stanu technicznego nieruchomości przed podjęciem decyzji o jej zakupie. Jest jeszcze pytanie czy kupić używane mieszkanie czy od dewelopera.

Niestety, sieć tanich mieszkań pod wynajem póki co w Polsce nie występuje. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja się zmieni za jakiś czas. Póki co pozostaje nam zakup pod warunkiem wykonania dokładnych oględzin. Zakup mieszkania to decyzja wiążąca na lata i nie może być podjęta zbyt pochopnie. A to nakłada na nas wiele obowiązków.

Add Comment