Dylematy związane z nieruchomościami…

Niemal każdy, kto właśnie otrzymał w spadku jakąś nieruchomość w postaci domu czy też mieszkania zastanawia się, co z nią zrobić. Dylemat jest zawsze większy, jeśli obdarowany ma już gdzie mieszkać – tedy powstaje pytanie – sprzedać, zachować a może wynająć? Przeanalizujmy wszystkie możliwe warianty.

Zachowanie nieruchomości w stanie spoczynku czyli w takim, że nikt tam nie będzie mieszkał, nie będzie używał jest raczej kiepskim pomysłem. Dom czy mieszkanie nieogrzewane, niesprzątane, niezamieszkałe po prostu niszczeje i popada w ruinę. Dom potrzebuje ludzi którzy będą o niego dbali, którzy sprawią, że będzie on tętnił życiem. Stanowczo odradzamy więc tę wersję.

Druga wersja – ta której najbardziej hołdujemy – wynajem. Pewnie niektórzy boją się tego, inni jeszcze zadadzą sobie pytanie, czy wynajem się opłaca? Zobaczmy jak plasują się ceny za wynajem mieszkań załóżmy w dużych miastach akademickich. Otóż kawalerka kosztuje około tysiąca złotych. Dwupokojowe około dwóch tysięcy. I tak w górę. Chociażby porównanie cen za wynajem mieszkań pozwala określić i odpowiedzieć na pytanie czy wynajem się opłaca. W mniejszych miastach ceny są odpowiednio niższe, ale nie można powiedzieć, że bardzo niskie. Tam także opłaca się wynajmować mieszkanie. Jednak zanim podejmiemy decyzję o wynajęciu, należy mieszkanie odpowiednio przygotować a następnie sprecyzować, czy mieszkanie ma być wynajmowane studentom czy też osobom nieco starszym, takim, które nie będą w nim organizowały hucznych imprez. To bardzo ważne i właściwie w tych kategoriach należy rozpatrywać to, czy wynajem się opłaca.

Wynajmowanie mieszkania studentom, tak jak zostało to wcześniej napisane jest żyłą złota w miastach akademickich, jednak niesie sza sobą również ryzyko zdewastowania mieszkania. Wielokrotnie zdarzały się takie przypadki, kiedy to po kilku miesiącach mieszkania w danym lokalu studentów właściciel przychodził zobaczyć w jakim stanie jest mieszkanie nie mógł go rozpoznać. Studenci, młodzi ludzie bardo często nie znają umiaru w korzystaniu z cudzej własności, myśląc że mają prawo do jej niszczenia, skoro za nią płacą.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się wynająć mieszkanie, najpierw – dla bezpieczeństwa powinien je ubezpieczyć. Pozwoli to uniknąć ponoszenia kosztów za ewentualny pożar czy też inne zniszczenia.

Nabyte mieszkanie można także szybko sprzedać i ulokować pieniądze w jakąś inną inwestycję czy też odłożyć w banku. Nie jest to jednak najmądrzejsza decyzja, bo przez taką pochopność jednak wiele można stracić. Wszak nie bez kozery mówi się, że inwestowanie w nieruchomości to najlepsza z możliwych lokat, Pozbywanie się więc jej to lekkomyślność, no chyba że do takiego posunięcia zmusza nas jakaś niespodziewana sytuacja życiowa.

Podsumowując – jeśli jakimś cudem staniemy się właścicielami jakiegoś domu czy też mieszkania, to nie podejmujmy zbyt pochopnej decyzji o jego sprzedaniu. Pomyślimy raczej o wynajęciu, które pozwoli na uzyskiwanie regularnych comiesięcznych dochodów, w związku z czym nieruchomość ta będzie zwiększała swoją wartość. Myśląc o tym, czy wynajem się opłaca należy wziąć pod uwagę ceny za wynajem w naszym mieście. Jeśli ktoś uświadomi sobie jak wiele może zyskać na wynajmie, już nigdy nie zada sobie pytania czy wynajem się opłaca.