Jak spełnić marzenie o swoim własnym domu?

Posiadanie swojego własnego domu, to marzenie wielu ludzi. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy można zaobserwować trend polegający na opuszczaniu miast i przeprowadzaniu się w nieco bardziej spokojne tereny podmiejskie. Wielu z nas przegląda w związku z tym ogłoszenia oferujące domy na sprzedaż. Jak się okazuje, wybór jest bardzo duży. Można kupować zarówno domy z rynku wtórnego – tak zwane domy z drugiej ręki, jak i domy zupełnie nowe, jeszcze przez nikogo nie zamieszkałe – z rynku pierwotnego.

Przeglądając oferty zawierające w sobie domy na sprzedaż zwracamy uwagę na wiele szczegółów, nie tylko dotyczących samego domu. Starając się wybrać miejsce, w którym spędzimy kawał swojego życia, zwracamy także uwagę na okolice w jakiej się znajduje, sprawdzamy czy uchodzi ona za okolicę spokojną i bezpieczną, sprawdzamy jak daleko od domu usytuowana jest szkoła, czy miejsce jest dobrze skomunikowane i czy a nieograniczony dostęp do różnego rodzaju mediów.

Bardzo często domy na sprzedaż są wystawiane i oferowane przez agencje pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Korzystanie z tej pomocy jest oczywiście pomocne i znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego domu, ale niesie za sobą także konieczność opłacenia prowizji dla agencji, która to zawsze spoczywa po stronie kupującego. Jedni starają się unikać takich transakcji, inni natomiast wręcz przeciwnie. Powierzenie sprawy kupca czy sprzedaży domu agencji nieruchomości niesie za sobą wbrew pozorom wiele korzyści. Każda nieruchomość jest bowiem przez nich sprawdzana pod kątem prawnym. Oznacza to zminimalizowanie ryzyka kupna domu wraz z długami jego właściciela do minimum.

Na co zwracamy uwagę przeglądając ogłoszenia o domy na sprzedaż? To niektórym może wydać się paradoksalne, ale większość z nas zwraca bardzo dużą uwagę na zdjęcia domu. Im są lepiej wykonane, im przedstawiają ładniejsze widoki tym bardziej skłonni jesteśmy zainteresować się daną ofertą, co więcej, jesteśmy w stanie przymknąć oko na to, co nie podoba się nam do końca chociażby w opisie owego domu. Jak się okazuje, to zupełnie naturalne – większość z nas jest bowiem wzrokowcami. Oznacza to, że jemy oczami, kupujemy oczami, smakujemy oczami. Jeśli coś jest ładnie opakowane, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że wyląduje w naszym koszyku. Warto uważać na to kupując dom. Zdjęcia mogą bowiem nie oddawać stanu faktycznego.

Reasumując, przeglądając ogłoszenia o domy na sprzedaż w poszukiwaniu tego swojego wymarzonego domu należy być bardzo czujnym i uważnym a przede wszystkim, należy dobrze wiedzieć, czego się szuka. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, jeśli nie chcemy ryzykować, jeśli nie mamy czasu aby zająć się tym z całym oddaniem, lepiej zaufać agencji nieruchomości, która za nas wykona całą robotę polegającą na wyszukiwaniu i sprawdzaniu nieruchomości pod kątem prawnym. Co prawda będzie kosztowało nas to nieco więcej pieniędzy, ale z pewnością zaoszczędzimy sponsor nerwów, które na pewno zostaną nadszarpnięte przy okazji chociażby urządzania nowego domu czy też podczas przeprowadzki.