Mieszkanie bezczynszowe – na czym to polega

Wśród ofert na rynku nieruchomości pojawia się niezwykle atrakcyjna z pozoru możliwość – tzw. mieszkania bezczynszowe. Brak konieczności płacenia czynszu – dla wielu brzmi to niezwykle obiecująco. Jednak trzeba pamiętać, że każdej takiej ofercie może tkwi haczyk. Oczywiście nie jest tak, ze właściciel takiego mieszkania nie ponosi kosztów.

Nie płaci on owszem czynszu – w przypadku takich mieszkań, bloków – nie ma administracji, więc np. te koszty odchodzą. Jednak oznacz to, ze to sami właściciele mieszkań ponoszą wspólnie koszty związane z naprawami i remontami, także części wspólnych, więc nie tylko klatek schodowych, ale też dachu, instalacji elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych itd. Nie ma osoby, która nadzoruje tą kamienicę czy blok, nie ma też osoby, która sprząta, dba o tereny zielone itd.

Mieszkania bezczynszowe to nie jest więc idealny wybór, choć ma oczywiście swoje zalety. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, ale będą też pewne pułapki. Generalnie w przypadku tematu, jakim są mieszkania bezczynszowe, dla osób, które zamierzają wybrać właśnie taką opcję – najważniejsze będzie sąsiedztwo. Chodzi bowiem o to, że ewentualne koszty wspólne – dotyczące remontów części wspólnych czy też ogólnie – utrzymania ich w dobrym stanie – ponoszą właśnie sąsiedzi. Jak widomo – bywa z tym tematem różne. Zresztą nawet jeśli na początku wszystko będzie się układać znakomicie, może się okazać, że jak przyjdzie co do czego, to dana rodzina nie będzie chciała dokładać się do kosztów – każdy może mieć wszak swoje zdanie np. na temat zatrudnianej ekipy, wybrania materiałów itd. dlatego tutaj może być to poważny kłopot.

Mieszkania bezczynszowe mogą być więc ciekawą alternatywą – lokatorzy ponoszą tylko koszty mediów, ogrzewania, wody – oraz ewentualne koszty remontu. Nie płacą za to na administrację czy parce osoby dbającej o dobro wspólne – bo tym zajmują się oni sami. Jednak to na pewno jest kwestia dogadania szczegółów.

Nie zawsze z sąsiadami życie się dobrze. Mieszkanie bezczynszowe może być więc też niestety pewną pułapką i może się okazać, że będą poważne problemy z tym związane. Trzeba umieć sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie faktycznie dana osoba będzie mieć korzyści, a jakie są zagrożenia. To niestety nie jest takie łatwe. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane, liczy się sąsiedztwo. Na pewno na ten aspekt trzeba zwrócić uwagę, decydując się na taka opcję. Trzeba się dobrze zastanowić, czy możemy tak zadecydować.

Mieszkanie bezczynszowe oznacza też pewne problemy, gdy np. pojawią się poważne kłopoty związane z koniecznością remontu np. dachu. Osoba, która mieszka górze bezpośrednio pod dachem będzie oczywiście chciała jak najszybciej remont przeprowadzić, ale będzie musiał dogadać się z pozostałymi lokatorami, którzy nie konieczne będą chcieli tak od razu wyłożyć pieniądze na remont, może być problem z późniejszym dochodzeniem swoich praw czyli odzyskaniem pieniędzy. To właśnie są te liczne pułapki, występujące na tym rynku.