O czego zależy cena mieszkania?

at-home-768888_1280Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego mieszkania, w którym będą mogli mieszkać z rodziną. Najczęściej takie mieszkanie kupowane jest na kredyt, jednak zdarza się, że zostaje odziedziczone w spadku lub jest prezentem od rodziców lub dziadków (na przykład ślubnym). Cena mieszkania w największym stopniu zależy od tego, czy jest ono kupowane z rynku wtórnego czy nowe, w stanie deweloperskim. Nowe mieszkania są dużo droższe od tych, które stoją już kilka-kilkadziesiąt lat. Jednak nigdy nie wiadomo, jak „zachowają” się po kilku latach, może okazać się, że wykonano je z kiepskich materiałów. Mieszkanie z rynku wtórnego było już zamieszkałe wcześniej, więc można zobaczyć, czy jego stan bardzo się pogarsza.
Najczęściej kupowane są mieszkania dwu- albo trzypokojowe, ze względu na to, że kawalerki nadają się jedynie dla jednej osoby lub ewentualnie dwóch, natomiast większe mieszkania to już często bardzo duży koszt, porównywalny z budową domu. Dwu- i trzypokojowe mieszkania nadają się dla młodych małżeństw, rodzin z jednym lub dwójką dzieci czy osób starszych. Są stosunkowo tanie w utrzymaniu (czynsz zwykle uzależniony jest od metrażu) oraz dość szybkie w sprzątaniu, a są wygodne i nie ma problemu ze zmieszczeniem się w nich, nawet w kilka osób. Cena za metr często zmniejsza się wraz ze zwiększeniem metrażu mieszkania, więc warto mieć też na uwadze, że kawalerki po prostu są nieopłacalne. Często za jednopokojowe mieszkanie można zapłacić jedynie kilka tysięcy złotych mniej niż za dwupokojowe. W związku z tym rynek pełny jest mieszkań o wielkości 35-60 metrów kwadratowych, które są najczęściej kupowane.
Warto zwrócić również uwagę na rozstawienie i wielkość pomieszczeń. W niektórych mieszkaniach są one bowiem długie i wąskie, w innych kwadratowe, a w jeszcze innych – z wnękami. Można znaleźć również pokoje ze skośnymi ścianami (szczególnie na najwyższych piętrach budynku). Cena zależy również od tego, czy kuchnia i łazienka są „ślepe” – czy posiadają okna, czy nie. O ile łazienka bez okien jest raczej standardem, o tyle kuchnia skazana wyłącznie na sztuczne światło może być problematyczna. Szczególnie ze względu na to, że trudno ją wywietrzyć i wyeliminować zapachy gotowania czy smażenia. Długie i wąskie kuchnie są bardzo popularne, jednak rozstawienie w nich mebli jest całkiem proste. Trudniej zmieścić w nich jednak stół i krzesła, więc w takim wypadku trzeba z tego zrezygnować. Należy również zwrócić uwagę na to, czy jest możliwość usunięcia niektórych ścian i powiększenia tym samym powierzchni. Wiele osób decyduje się na usunięcie ściany między kuchnią a salonem i stworzenie dużej przestrzeni.
Cena mieszkania zależy jednak nie tylko od jego metrażu i ustawności oraz liczby pokoi, ale przede wszystkim – od lokalizacji. Koszt mieszkania w dużych miastach często jest kilkukrotnie wyższy niż w tych mniejszych, znaczenie ma również dzielnica miasta. W tych „gorszych” cena będzie oczywiście niższa, natomiast w modnych – najwyższa. Warto więc zastanowić się, jak ważna jest dla nas lokalizacja. Czasami lepiej kupić tańsze mieszkanie w mniejszym mieście obok dużego niż w gorszej dzielnicy. I tak na przykład na Śląsku mieszkania w Katowicach różnią się cenowo w zależności od dzielnicy, ale nie ma sensu kupować tanio i męczyć się potem w trudnym i niebezpiecznym miejscu. Miasta ościenne (np. Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Sosnowiec) posiadają mieszkania tańsze niż te w Katowicach, a dojazd do centrum Katowic to nierzadko zaledwie kilka minut samochodem.
Na cenę ogromny wpływ ma również usytuowanie mieszkania w bloku. Najtańsze są te położone na parterze i to często nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Mieszkanie na parterze ma jednak wiele minusów. Po pierwsze, większe jest ryzyko kradzieży i włamania. Łatwiej jest włamać się do mieszkania położonego nisko, przechodząc nawet przez okna. Należy więc zainwestować w ochronę, kraty czy inne elementy, które pomogą bronić się przed włamaniem. Jest to dodatkowy koszt, o którym bezsprzecznie trzeba pamiętać. Do mieszkań na parterze zaglądają też często przypadkowe osoby, przechodnie, którzy patrzą w okno, nierzadko po prostu mimowolnie. Może to irytować i zabierać tak potrzebną prywatność.
Ostatnim elementem, który ma wpływ na cenę mieszkania, jest jego stan. Wszystko zależy od tego, czy mieszkanie jest po remoncie, w stanie surowym czy po prostu stare i zniszczone. Mieszkanie zaraz po remoncie będzie droższe, jednak może być wykończone nie do końca tak, jakbyśmy tego chcieli. Ze względu na wyższą cenę, kolejne remonty na pewno będą odłożone w czasie, więc można się w pewien sposób „skazać” na życie w miejscu, które nie do końca odpowiada. Mieszkanie do remontu pozwala na urządzenie go w sposób idealny dla siebie, jednak nierzadko pochłania bardzo dużo pieniędzy, od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Najlepiej szukać mieszkań, które mają wykonane podstawowe prace remontowe, czyli położone gładzie na ścianach, wyrównane ściany i podłogi, nową instalację elektryczną i hydrauliczną czy wymienione okna. Te prace wymagają najwięcej pieniędzy i czasu, więc warto kupić mieszkanie, które ma je już wykonane.
Jak widać, cena mieszkania zależy od bardzo wielu czynników. Warto zastanowić się, gdzie można zrobić oszczędności, natomiast gdzie nie warto oszczędzać. Należy wybierać mądrze i kierować się przede wszystkim myśleniem przyszłościowym, a nie jedynie ceną i chęcią jak najszybszego zakupienia własnych czterech kątów. Szybkie decyzje przy wyborze mieszkania mogą na wiele lat popsuć jakość życia!

Add Comment