Plusy i minusy wynajmowania mieszkania

3156_mieszkanie-wynajem-kluczeOsoby, które mają własne mieszkania w jednym z większych polskich miast zazwyczaj w nich … po prostu mieszkają. Czasami zdarza się jednak tak, że dostają oni na przykład spadkobiercami, w wyniku czego odziedziczają oni dodatkowy własny kąt. Wtedy takie osoby zastanawiają się, co zrobić z tym fantem. Oczywiście jest to raczej kłopot bogactwa i każdy chciałby znaleźć się w takiej sytuacji. Możliwości jest kilka, ale zdecydowanie najczęściej wybieraną jest wynajem mieszkania. Ma to swoje plusy i minusy – jak większość rzeczy w naszym życiu. Postaramy się wam przybliżyć zarówno kilka zalet, jak i wad wynajmu mieszkania.

Rozpocznijmy może od zalet. Przede wszystkim wynajmowanie własnej nieruchomości wiąże się z określonymi korzyściami finansowymi. Zależą one od wielu czynników. Podstawowym z nich jest wielkość mieszkania, czyli czy jest ono jedno czy dwupokojowe. Duże znaczenie ma też lokalizacja. Im bliżej centrum, tym czynsz będzie rzecz jasna większy. Im dalej, tym mniejszy, co jest raczej całkowicie zrozumiałe. Na pewno zatem dodatkowy grosz z tytułu wynajmu jest plusem, ponieważ nie musimy tak naprawdę wykonywać żadnej pracy, a mamy ekstra gotówkę na dowolne wydatki. To jednak nie wszystkie zalety. Na pewno wynajmując mieszkanie można poznać też bardzo ciekawych ludzi, którzy często przyjechali do większego miasta z małych miasteczek czy wsi, aby znaleźć lepszą pracę. Jeśli są to osoby odpowiedzialne i sumienne, to możemy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie pod dobrą opieką. Na pewno nie jest dobrym wyjściem, aby nasz własny kąt nie był przez nikogo używany. Wynajem daje nam zatem pewność, że ktoś się zajmie naszym mieszkaniem.

Niestety ten dodatkowy zarobek często wiąże się również ze skutkami ubocznymi. Wszystko niestety zależy od ludzi, którym wynajmiemy nasze mieszkanie. Jeśli będą oni odpowiedzialni, to wszystko powinno być w porządku. W przeciwnym razie można mieć naprawdę dużo kłopotów. Problemy z lokatorami niektórym spędzają sen z powiek. Najczęściej nie płacą oni czynszu na czas. Nierzadko jest tak, że właściciel musowo potrzebuje danej ilości gotówki, na przykład na spłatę jakiegoś kredytu. Opóźnienia mogą go zatem drogo kosztować. Nieodpowiedzialni lokatorzy to także ryzyko zdemolowania i zniszczenia mieszkania. Dziać się może tak, kiedy mieszkanie zostało wynajęte studentom lubiącym poimprezować. W związku z tym wybór osób, które będą stacjonowały w naszym kącie jest naprawdę istotny. Chyba żaden właściciel nie chciałby bowiem spotkać się z sytuacją, w której zastałby zniszczone meble czy sprzęt gospodarstwa domowego, który kupił za bardzo ciężko zarobione pieniądze. Innym minusem wynajmowania mieszkania są też związane z tym liczne sprawy papierkowe. Osoby, które nie lubią tego typu rzeczy na pewno muszą liczyć się z wieloma formalnościami.

Jak widać wynajem mieszkania ma swoje zalety i wady. Generalnie jednak kluczowy jest dobór lokatorów. Jeśli w tym przypadku właściciel podejmie dobre decyzje, to raczej nie powinien mieć zbyt dużych kłopotów.