Jak dobierać sobie lokatorów do własnego mieszkania?

pobrany plik (8)Rzeczą jasną i oczywistą jest to, że wynajem mieszkania ma swoje plusy i minusy. Dużo w tej materii zależy od samych lokatorów, którym damy możliwość mieszkania w naszej nieruchomości. Jeśli będą oni odpowiedzialni i godni zaufania, to nie tylko przypilnują nam dom, ale też będą płacić czynsz na czas. W przeciwnym razie właściciela może czekać naprawdę dużo różnych kłopotów ze zniszczeniem mieszkania włącznie. A tego żaden właściciel na pewno by nie chciał. Jak zatem odpowiednio wybrać lokatorów, aby cieszyć się z wynajmu mieszkania i dodatkowej gotówki?

Na pewno trzeba rozpocząć cały proceder od umieszczenia ogłoszenia w jak największej liczbie lokalizacji (gazety, internet itp). Im więcej potencjalnych mieszkańców tym lepiej, ponieważ będzie łatwiej można wyszukać prawdziwe „perełki”. Jeśli właściciel nie życzy sobie, aby w jego domu były organizowane imprezy, to od razu powinien odrzucić wszystkich studentów. Zazwyczaj ta grupa lubi się pobawić, a może się to wiązać ze zniszczeniami w danym mieszkaniu. Czasami jednak zdarzają się wyjątki, dlatego na rozmowie z daną osobą należy dokładnie dowiedzieć się, jaki ma ona stosunek do imprez oraz alkoholu. Generalnie jednak lepiej wynajmować mieszkanie trochę starszym osobom. Studenci też często mają kłopoty finansowe i zdarza im się zapomnieć zapłacić czynszu na czas. Osoby pracujące teoretycznie też mogą być w tej kwestii nieodpowiedzialne, ale ryzyko jest już zdecydowanie mniejsze.

Warto zatem pytać potencjalnych najemców gdzie pracują, a potem sprawdzić daną firmę. Im ona lepsza, tym jest większa szansa, że nasz lokator będzie sumiennie wywiązywał się ze wszelkich postanowień zawartych w umowie. Wynajem osobom pracującym ma też inną zaletę. Studenci zazwyczaj uczą się pięć lat, a potem zmieniają lokalizację swojego pobytu. Czasami zdarza się tak, że po roku znudził im się kierunek studiów i kompletnie zmieniają front tym samym przenosząc się do innego miasta. Wtedy właściciel takiego mieszkania zostaje na lodzie, a jeśli jest nastawiony na comiesięczny zysk z tytułu wynajmu, to na pewno nie będzie zadowolony z takiej sytuacji. Osoby pracujące zazwyczaj nie mają w planach zmiany pracy. Oczywiście zdarzają się różne sytuacje: zwolnienia, nagła choroba itp. Generalnie jednak w przypadku takich ludzi jest większe prawdopodobieństwo, że dłużej zagrzeją oni miejsce w naszym mieszkaniu.

Doradzamy też, aby wynająć komuś mieszkanie na okres próbny – nawet bez umowy. Jeśli bowiem będziemy mieli do czynienia z poważną i odpowiedzialną osobą, to ona i tak ureguluje wszystkie należności pieniężne i nie będzie robiła żadnych kłopotów. W przeciwnym razie od razu poznamy ludzi, z którymi zawsze będą różnego rodzaju problemy. Plusem tego postepowania jest to, że w przypadku wynajmu nieruchomości komuś nieodpowiedzialnemu będzie można łatwo pozbyć się go z mieszkania. Często słyszy się bowiem, że właściciele mają kłopoty z lokatorami, którzy nie płacą czynszu, ale nijak nie mogą ich wyrzucić z mieszkania. Nasz sposób pozwoli uniknąć tego typu kłopotów.