Aby w końcu zamieszkać na swoim

Dziś jest bardzo trudno o usamodzielnienie się. Wielu młodych ludzi nie ma pracy a jeśli już pracują to za stawki, które często nie powalają im na podejmowanie tak poważnych zobowiązań jak chociażby kupienie własnego mieszkania czy też wybudowanie własnego domu. Wielu młodych ludzi musi liczyć na pomoc swoich rodziców albo musi podpisać umowę na kredyt na mieszkanie, żeby móc w końcu zacząć to swoje dorosłe i samodzielne życie.

Na szczęście wielu młodych ludzi nie przejmuje się ta koniecznością i z radością Ida do banku żeby starać się o kredyt na mieszkanie. Wszak jest to perspektywa mieszkania na swoim, totalnego odcięcia się od rodziny, spokój i co najważniejsze – doskonałe warunki do założenia swojej własnej rodziny. Mało kto zdaje sobie przy tym sprawę, że biorąc kredyt na mieszkanie, tak naprawdę podpisuje umowę na kilkadziesiąt lat, w ciągu których nie może zapomnieć o spłacie chociażby jednej raty, w ciągu których często będzie drżał o swoją przyszłość, zwłaszcza jeśli w pracy pojawią się jakieś kłopoty, w ciągu których będzie prawdopodobnie narażała się na jakieś wyrzeczenia, żeby tylko zaspokoić zobowiązanie wobec banku.

Niestety, jeśli chodzi o kredyt na mieszkanie to życie przepełnione jest dość dramatycznymi scenariuszami tych, którzy się na nie zdecydowali. Bardzo często zobowiązanie w pewnym momencie przekroczyło ich możliwości finansowe, nagła choroba czy strata pracy uniemożliwiło spłatę kolejnych, bardzo wysokich rat. Niestety banki w takich przypadkach są zwyczajnie bezwzględne i natychmiast oddają sprawę do sądu, gdzie w bardzo szybkim trybie zostaje wydany nakaz zapłaty. Jego nieuiszczenie powoduje wszczęcie egzekucji komorniczej i mieszkanie zostaje przejęte przez komornika.

Inny rodzaj problemów mają ci, którzy kilka lat temu wzięli kredyt na mieszkanie we frankach szwajcarskich. Niestety – jak można było się z resztą tego spodziewać – jeszcze nie niedawna niewzruszony kurs franka w końcu ruszył z miejsca i od razu poszybował w górę. Co za tym idzie, kredytobiorcy – frankowicze stanęli przed bardzo niekorzystną dla siebie perspektywą. Otóż w wielu przypadkach okazało się, że wzięty kilkanaście lat wcześniej kredyt na mieszkanie urósł dwukrotnie i zamiast kończyć go spłacać, muszą oddać bankom dwa razy więcej. Warto więc biorąc kredyt na mieszkanie uważnie czytać umowę a niejasne kwestie najlepiej konsultować z prawnikiem.

Choć kredyty mieszkaniowe, jak zostało to wyżej opisane niosą za sobą wiele pułapek i wiele niebezpieczeństw, to dla wielu ludzi to wciąż jedyna szansa na usamodzielnienie się i na przejście na tak zwane swoje. To bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Przysłowiowe odcięcie pępowiny ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale przede wszystkim psychologiczne. O przykrych konsekwencjach oczywiście warto pamiętać, ale należy mieć też na uwadze, że wielu osobom żyje się nawet z tym kredytem bardzo dobrze i co najważniejsze, w końcu nadejdzie taki dzień, kiedy skończymy go spłacać. Warto o tym pamiętać i gdy tylko nadarzy się taka szansa, skorzystać niego i spełnić swoje marzenia o własnym mieszkaniu.