Trudne życie z lokatorami

79318b24-c182-11e2-9b49-0025b511229eOsoby samotne, a mające w swoim posiadaniu mieszkanie kilkupokojowe często decydują się na wynajem jednego z pokoi. Wiąże się to z jedną oczywistą korzyścią – dodatkową gotówką. Dzięki temu właściciel ma pieniądze, które może spożytkować w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Życie z obcymi ludźmi czasami jest naprawdę ok, ale momentami dostarcza naprawdę wielu kłopotów.

Wynika to z wielu rzeczy. Przede wszystkim chodzi o różnicę charakterów. Jeśli dany właściciel jest na ogół spokojny, kładzie się wcześnie spać, to ciężko na dłuższą metę będzie mu się dogadać z tak zwanym „nocnym markiem”, który swoją aktywność rozpoczyna zazwyczaj grubo po 22:00. Warto zatem starać się dobierać lokatorów pod kątem charakterologicznym, bo wtedy wspólne życie będzie o wiele łatwiejsze i będzie zdecydowanie mniej zgrzytów pomiędzy mieszkańcami danej nieruchomości. Często zdarza się też tak, że jeden lokator lubi porządek i stara się dbać o mieszkanie, a drugi jest jego kompletnym przeciwieństwem. Wtedy kłótnie są na porządku dziennym. Z reguły tym bardziej dbającym o ład jest w takim układzie właściciel mieszkania, który chce, aby było ono jak najdłużej czyste i schludne. Zazwyczaj goście mniej przykładają uwagi do tego typu rzeczy. Na pewno warto w takiej sytuacji wprowadzić już na samym początku znajomości pewne zasady, które będą regulowały wspólne mieszkanie. Jeśli obie strony będą znały swoje prawa i obowiązki, to sytuacji konfliktowych powinno być o wiele mniej.

Decydując się na wynajem jednego pokoju we własnym mieszkaniu trzeba liczyć się z tym, że czynsz nie zawsze będzie płacony na czas. Warto zatem w tej kwestii też wszystko wyjaśnić już na samym początku znajomości. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja losowa, że dany lokator wyjątkowo nie będzie mógł zapłacić danej należności na czas, ale nie może się to powtarzać permanentnie. Niestety doświadczenia wielu właścicieli, którzy wynajmują nieruchomości są takie, że jest to jeden z najgorszych kłopotów z lokatorami. Spora część z nich jakoś znosi stertę brudnych talerzy zostawionych w zlewie czy kompletnie brudną łazienkę. Dużo trudniej jest im jednak zaakceptować opóźnienia związane z czynszem. W końcu po to dany pokój został komuś użyczony, aby czerpać z tego tytułu określone korzyści majątkowe.

Wielu właścicieli skarży się także, że lokatorzy często urządzają sobie imprezy alkoholowe. Najgorsze są jednak ich następstwa, którymi przeważnie są zniszczenia w samym mieszkaniu i kompletny bałagan, który rzadko kiedy jest usuwany nazajutrz po imprezie. Raz na czas na pewno można pozwolić swojemu najemcy na przyprowadzenie swoich znajomych i urządzenie jakiejś imprezy. Ważne jest jednak to, aby taka sytuacja nie powtarzała się zbyt często. Umiar jest bowiem wskazany w każdym aspekcie naszego życia.

Rzadko zdarza się tak, żeby właściciel mieszkając wspólnie z najemcą nie mieli ze sobą żadnych kłótni. Odpowiednie jednak postawienie sprawy w wielu płaszczyznach powinno zmniejszyć skalę problemów i sprawić, że lokator z właścicielem nie będą ze sobą żyli jak pies z kotem.