Rynek wtórny czy pierwotny?

Każdy, kto decyduje się na zakup własnego mieszkania, zastanawia się nad tym, czy powinno być to mieszkanie od dewelopera, czy też mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego. Każde z nich ma swoje za i przeciw. Różnią się one z pewnością cenami, ponieważ mieszkania deweloperskie należą do najdroższych we wszystkich miastach naszego kraju. Z uwagi na oszczędności, wiele osób decyduje się więc na mieszkanie z drugiej ręki, czyli pochodzące z rynku wtórnego. Czy faktycznie jest to działanie w kierunku ku oszczędnościom?

Jedna i druga opcja ma swoich zwolenników. Wiele zależy od stanu, w jakim znajduje się mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego. Można bowiem bardzo szczęśliwie trafić na mieszkanie stosunkowo nowe, które urządzane było według współczesnej nam modzie. Poza tym, jeżeli mieszkanie będzie w bardzo dobrym stanie, nie będzie konieczności przeprowadzania żadnego remontu. Niekiedy można trafić na mieszkanie, które właściciel kupił i zdążył urządzić, kiedy zdecydował się na jego sprzedaż. W takie mieszkania warto jest inwestować, jeżeli wystrój przypada nam do gustu. Z pewnością będzie ono tańsze niż prosto od dewelopera, a będzie spełniało wszelkie standardy.

Gorzej sytuacja wygląda, jeżeli mieszkanie ma kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i nie jest zachowane w dobrym stanie. Oczywiście, cena takiej nieruchomości za metr kwadratowy powierzchni będzie dość niska, ale trzeba się liczyć z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. W trakcie tego remontu może okazać się, że w mieszkaniu trzeba wymienić instalację elektryczną lub wodną i pociągnie to za sobą kolejne dodatkowe koszty. Często w grę wchodzi wyburzenie płytek w łazience i w kuchni i zakup całkiem nowych urządzeń i mebli do tych pomieszczeń. Za zdejmowanie płytek i zrywanie podłóg niestety też trzeba zapłacić. Poza tym, w mieszkaniu trzeba położyć gładzie, wymienić gniazda i kontakty, jak również czasami położyć podwieszany sufit i wymienić okna.

Patrząc na to z punktu mieszkania całkiem nowego, może nie być to do końca opłacalne. W mieszkaniu deweloperskim mamy już nowe okna i stosunkowo równe ściany. Trzeba oczywiście samodzielnie położyć podłogi, wstawić drzwi, kontakty, klamki, czy parapety. Są to te same prace, co w mieszkaniu używanym, a jednak pracujemy na nowym budownictwie, a więc wszelkie instalacje i podłączenia robi deweloper. Wiele osób bierze to pod uwagę wybierając swoje mieszkanie. Poza tym, nowoczesne osiedla deweloperskie robią ogromne wrażenie, szczególnie na osobach młodych.

Takie osoby dopiero zakładają swoje rodziny i kupują pierwsze mieszkania, w których wychowywać będą dzieci. Zależy im więc na osiedlu przyjaznym i spokojnym, a także bezpiecznym. Większość nowoczesnych osiedli deweloperskich jest odgrodzonych od reszty miasta. Często są to osiedla strzeżone przez pracowników profesjonalnych firm ochroniarskich. Wielu osobom zależy na tym, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu i aby ich dzieci mogły bezpiecznie bawić się na zewnątrz. Nie można też narzekać na przestrzeń dla dzieci na podwórku przed blokiem. Deweloperzy budują place zabaw, które są bezpieczne i praktyczne. Dzieci mogą więc w miły sposób spędzać czas poza domem. Również ich rodzice mają możliwość wypoczęcia na świeżym powietrzu. Każde mieszkanie zaopatrzone jest w przestronny balkon lub taras, z którego można zerkać na dzieci. Poza tym, na dworze znajdują się również miejsca zielone, gdzie deweloperzy stawiają drewniane ławeczki i miłe oświetlenie.

Wielu osobom zależy również na miejscu dla swoich samochodów. W przeciętnej polskiej rodzinie znajduje się przynajmniej jeden samochód osobowy. Kiedy mieszkamy w licznym mieście, często nie mamy możliwości pozostawiania samochodu na widoku, aby móc go pilnować. Kupując mieszkanie z drugiej ręki rzadko liczyć możemy również na garaż. U dewelopera to żaden problem. Pod blokiem znajdują się przestronne garaże, które można wykupić. Poza tym, przed blokiem istnieje również możliwość wykupienia miejsc postojowych. Dla wielu osób jest to istotna kwestia, ponieważ chcą mieć samochód na oku i na wyciągnięcie ręki.

Wybierając odpowiednie mieszkania dla siebie, warto jest dobrze rozważyć wszystkie opcje. Można szukać mieszkania nawet przez kilka tygodni, ale dobrze jest obejrzeć przynajmniej kilka. Niekiedy na rynku wtórnym pojawiają się tak zwane perełki, które błyskawicznie znikają. Każdemu zależy bowiem na tym, aby jak najmniej zapłacić za swoje mieszkanie i jednocześnie nie musieć w nie wiele inwestować. W przypadku mieszkań o większym metrażu, z pewnością bardziej opłacają się te z drugiej ręki. Można za nie zapłacić znacznie mniej, a sam remont można przecież przeprowadzać na raty, krok po kroku. Wiele osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie, ponieważ kupują mieszkanie na kredyt i zależy im na jak najniższej racie i wysokości tego kredytu.

Add Comment